Logodrukarnia internetowa

24h transport gratis 15% rabatu Studio graficzne
24h transport gratis 15% rabatu Studio graficzne
Strona główna > Pomoc > Lakier wybiórczy drukuj stronę

Lakier wybiórczy - przygotowanie plików

Zasady przygotowania projektu z lakierem UV

Ciekawym sposobem na podniesienie walorów estetycznych produktu jest nałożenie na wybrane elementy projektu lakieru UV. Lakier ten, nakładany sitodrukiem na zadrukowany arkusz, sprawia, że pokryte elementy są bardziej błyszczące od pozostałych. Najciekawsze efekty można uzyskać nakładając lakier wybiórczy UV na powierzchnie matowe.

Przygotowanie projektu

  1. Projekt powinien być przygotowany w programie do grafiki wektorowej (Illustrator, CorelDRAW) w trybie kolorów CMYK. Do gotowego projektu graficznego dodajemy warstwę „Lakier UV”, umieszczając na niej wszystkie elementy, które mają być docelowo błyszczące.
  2. Wszystkie elementy, które będą pokryte lakierem UV, muszą pokrywać się z elementami drukowanymi oraz mieć ustawiony kolor czarny : 100% K. Elementy warstwy UV powinny być elementami wektorowymi.
  3. Grubość wszystkich linii powinna być większa niż 1 pkt, a wielkość tekstu – powyżej 14pkt. Jest to spowodowane możliwościami technologicznymi pasowania z dopuszczalną tolerancją 0,5 mm. Warstwa lakierowania UV nie może więc zawierać zbyt małych elementów, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że zostaną one zalane.
  4. Gotowy projekt należy przesłać w formacie wektorowym, np. cdr lub ai. W przypadku przesyłania pliku w formacie PDF należy rozdzielić projekt zadruku CMYK od warstwy UV, przenosząc projekt UV na kolejną stronę projektu głównego z zachowaniem zgodnej orientacji i położenia.