Logodrukarnia internetowa

24h transport gratis 15% rabatu Studio graficzne
24h transport gratis 15% rabatu Studio graficzne
Strona główna > Pomoc > Zasady druku na PVC drukuj stronę

Zasady druku na PVC

Charakterystyka druku na PVC.

Kolorystyka

W wyniku ograniczeń technologicznych druku offsetowego UV kolorystyka projektu wykonanego na PVC różni się od kolorystyki wydruku tego samego projektu na papierze. Do wydruków na PVC stosowane są innego rodzaju farby (inaczej adaptowane przez strukturę materiału). Z tego powodu, mimo zastosowania przed wydrukiem specjalnych profili kolorystycznych mających na celu upodobnienie barw druku UV do standardowego wydruku, ostateczny efekt kolorystyczny może nieco odbiegać od zamierzonego w projekcie.

Różnice kolorystyczne w nakładzie

Specyfika materiału PVC powoduje, że prawidłowa kalibracja maszyny wymaga dużego nakładu materiału do druku, znacznie podnosząc koszty. Z tego powodu w produktach z jednego nakładu, zwłaszcza w przypadku małych nakładów, kolorystyka może się nieznacznie różnić. Różnice te jednak nie powinny przekroczyć ΔEE = 8 (badanie spektrofotometryczne).

Specyfika koloru czarnego

Zalecamy stosowanie koloru czarnego złożonego z 100% czarnego oraz 30% każdego z pozostałych kolorów CMYK. Takie ustawienie zapewnia dobry efekt wizualny, ponieważ w druku UV na PVC kolor ten uzyskiwany jest w inny sposób niż przy wydruku na papierze, a czarna farba mocno pokrywa materiał drukowy.

Obróbka introligatorska

Charakterystyka PVC sprawia, że materiał ten ma większą tolerancję wymiarów. Wymiary po cieciu mogą się nieco różnić - rozbieżności będą większe niż przy obróbce papieru.

Prawidłowe przygotowanie projektu:

  • Brak ramek, które uwidaczniałyby ewentualne przesunięcia introligatorskie.
  • Prawidłowe parametry koloru czarnego : C=30%, M=30%, Y=30%, 100% K.
  • Zróżnicowanie kolorystyczne – brak jednokolorowych, ciemnych teł, np. fioletowych, granatowych, brązowych. Najlepsze projekty to te bogate w kolory.

Przygotowanie pliku – podłoże przezroczyste

Wydruk na przezroczystym materiale PVC pozwala na stworzenie wyróżniających się, kreatywnych projektów o ciekawej estetyce. Taki projekt wymaga jednak odpowiedniego przygotowania, uwzględniającego przezroczystość – elementy nieprzezroczyste muszą być poddrukowane białym podkładem.

Przygotowanie projektu na transparentnym materiale.

  1. Projekt powinien być przygotowany w programie do grafiki wektorowej (Illustrator, CorelDRAW) w trybie kolorów CMYK. Do gotowego projektu graficznego dodajemy warstwę „white”, umieszczając na niej wszystkie nieprzezroczyste elementy. Grafika znajdująca się na tej warstwie zostanie nadrukowana na białym podkładzie, eliminującym przezroczystość.
  2. Proces tworzenia projektu nie pozwala zobaczyć, które elementy będą przezroczyste. Należy pamiętać, że farby CMYK są transparentne. Wszystkie powierzchnie, które mają być nieprzezroczyste, muszą więc zostać wstępnie poddrukowane białym podkładem. W przeciwnym razie uzyskamy efekt przezroczystości.
  3. Warstwa białego podkładu dla obiektów nieprzezroczystych musi mieć ustawiony kolor specjalny „white”, składający się z koloru 100% White, z ustawioną opcją „overprint”. Wartości koloru White mniejsze od 100% pozwalają na uzyskanie efektu półprzezroczystości.
  4. Warstwa „White” w końcowym projekcie powinna znaleźć się powyżej pozostałych warstw w CMYK. Używając opcji podglądu nadrukowania należy sprawdzić czy wypełnienia i obrysy wszystkich elementów białego podkładu mają ustawioną opcję „overprint”.
  5. Gotowy projekt należy przesłać w formacie wektorowym, np. cdr lub ai. W przypadku przesyłania pliku w formacie PDF należy sprawdzić, czy plik ten zawiera 5 kolorów: barwy CMYK wraz z kolorem specjalnym White.